Radyolojik teşhis yöntemlerinden biri olan tomografide X ışınları yardımıyla vücut bölgesinin ve organlarının kesitsel görüntülenmesi mümkündür. İşlem esnasında hastanın radyasyon alımı sözkonusudur. Tomografinin normal radyolojik görüntülemeye tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri, daha yüksek kontrast elde edilmesi, bir diğeri ise kesitler şeklinde görüntü alındığı için daha detaylı inceleme yapılabilmesidir.

İnceleme sırasında hastanın bilgisayarlı tomografi cihazının masasında hareket etmeksizin yatması gerekmektedir. Ağrısız bir işlemdir. İncelemenin türüne bağlı olarak hastaya kol damarlarından kontrast madde enjekte edilebileceği gibi kontrast madde içmesi de istenebilir.

Tomografi, diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha erken ve doğru şekilde birçok hastalığın teşhis edilmesine olanak vermektedir.

İnceleme gününde eğer aksi belirtilmezse randevu saatinden 4 saat önce başlamak üzere katı gıda yenmemelidir. Bununla birlikte kahve, çay, fazla katı olmayan çorbalar ve meyve suyu çok fazla olmamak kaydıyla içilebilir.

GOFICS is a Sıla Group Company.
Designed by Pratikel