Günümüzde Manyetik Rezonans (MR / MRG) radyo dalgaları ve manyetik alanlar sayesinde vücudumuzda özellikle yumuşak dokuları görüntülemede kullanılan, radyasyonsuz bir görüntüleme teknolojisidir. MR görüntülemenin, canlı organizma üzerinde şu ana kadar kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur.

GOFICS’te, 1.5 Tesla Siemens Area MR cihazı 70 cm’lik çapı ve 1.45 cm’lik kısa sistem tasarımı ile yüksek hasta konforu sağlamaktadır. Kapalı alan korkusu olan ve kilolu (obez -210 kg) hastaların da rahatlıkla çekim yaptırabileceği hasta dostu bu sistemde çekim süreleri de kısalmaktadır.

MR ile Yapılan Tetkikler Nelerdir?

  • Beyin omurilik sıvı artışının nedenlerinin tespiti için kullanılan Bos Akım MR, 
  • Meme kanserinde kitle niteliğini belirlemek amacıyla yapılan Meme MR,
  • Servikal, torakal, lomber ve sacral olmak üzere dört bölgede kavis gösteren omurgaya yönelik yapılan Spinal İncelemeler,
  • Dinamik ve yüksek rezolüsyonlu karaciğer, pankreas, prostat, pelvis incelemeleri, MR kolanjiografi, MR ürografi gibi sfesifik  Abdominal İncelemeler,
  • Diz, el bileği, el-ayak, ayak bileği, disek, omuz, kalça eklemine yönelik yapılan Ortopedik İncelemeler,
  • Beyinde diffüzyon - perfüzyon , spektroskopik incelemeler,
  • Beyin, göz, iç kulak ve kulak yapıları, hipofiz, çene eklemi, beyin atardamar ve toplardamar sistemleri gibi kafa bölgesine yönelik yapılan Kranial İncelemeler,
  • Tüm vücut anjiografik incelemeleri yapılabilmektedir.

MR Çekim Süreci:

MR süresi genellikle 15-45 dakika arasındadır. Hastadan tamamen hareketsiz yatması beklenir. Aksi durumda görüntülerde bozulma meydana gelir ve çekim tekrarlanır. Tetkik sırasında tıbbi personel kontrol panelinden hasta görüntülerini izlemektedir.

Önemli Uyarılar:

Kalp pili olanlar, kalp kapakçığı veya kulak içinde yardımcı cihaz (kohlear implant) takılı kişiler, vücudunda saçma, kurşun, iğne, metal parçası ve şarapnel olan hastalar ve yakınları MR odasına kesinlikle  giremezler.

tanısal amaçla güvenle kullanılabilen bir yöntem olan MR, hamileliğin ilk üç ayında mutlak bir gereklilik olmadıkça tercih edilmez.

GOFICS is a Sıla Group Company.
Designed by Pratikel